Organizers
Programme Committee

S. V. Ablameyko, BSU, Minsk Chairman
Yu. S. Kivshar, Australian National University and St.-Petersburg University if Information Technologies, Australia Co-Chairman
V. I. Kuvshinov, JIPNR NAS, Minsk Co-Chairman
A.L. Tolstik, BSU, Minsk Co-Chairman
J.L. Arce Diego, Cantabria University, Santander; Spain
I. Babushkin, Leibniz University, Hannover, Germany
P. McClintock, University of Lancaster, United Kingdom
M. Clerc, Universidad de Chile, Santiago, Chili
A. S. Dmitriev, Institute of Radioengineering and Electronics RAS, Moscow, Russia
E. A. Efremova, St. Petersburg University, Russia
S. V. Gaponenko, Belarusian Republican Foundation for Fundamental Research, Belarus
R. Heintzmann, Leibniz Institute of Photonic Technology, Jena, Germany
A. Husakou, Max Born Institute, Berlin, Germany
N. S. Kazak, Institute of Physics, National Academy of Sciences, Belarus
S. Ya. Kilin, National Academy of Sciences, Belarus
R. Kowarschik, Friedrich Schiller University, Jena, Germany
G. G. Krylov, BSU, Minsk
I. Ch. Mashek, St. Petersburg National University, Russia
V. A. Orlovich, Institute of Physics, National Academy of Sciences, Belarus
A. A. Pankov, ICTP Affiliated Centre, Technical University of Gomel, Belarus
M. Robnik, CAMTP, University of Maribor, Slovenia
A. I. Panas, Fryazino branch of the Institute of Radioengineering and Electronics RAS, Russia
N. N. Rosanov, Vavilov State Optical Institute and St.-Petersburg University of Information Technologies, Mechanics, and Optics, Russia
S. V. Sergeyev, Aston University, Birmingham, UK
D.Serow, Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University, St.Petersburg, Russia
S. Skupin, CNRS, Bordeux, France
S. M. Shandarov, Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics, Russia
M. Tlidi, Université Libre de Bruxelles, Brussels
A. G. Vladimirov, Weierstrass Institute, Berlin, Germany
Local Organizing Committee

L. Babichev (JIPNR NAS, Minsk)
M. Belov (BSU, Minsk)
H. V. Grushevskaya (BSU, Minsk)
V.S. Kabanova, (BSU, Minsk)
T. Kornienko (BSU, Minsk)
L. Krylova (BSU, Minsk)
N. Krylova (BSU, Minsk)
S. I. Maksimov (NIHE BSU, Minsk)
E. Melnikova (BSU, Minsk)
O. Romanov (BSU, Minsk)
I.I. Rushnova (BSU, Minsk)
A. Sidorenko (BSU, Minsk)
A. Trofimova (BSU, Minsk)